Her Bel Fıtığı Ameliyatlık Değil
Ocak 22, 2016
Lomber Dar Kanal (Omurilik Kanalında Darlık)
Şubat 2, 2016

ARAKNOİD KİSTLER:
Araknoid kistler (Beyin kisti), bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, beyin ve omuriliğin etrafını saran zarın anormal katlanması sonucu içerisinde beyin omurilik sıvısının (BOS) hapsolduğu gelişimsel bozukluktur. Beyin dokusunun bir kısmının az gelişmesi veya yokluğu ile birlikte araknoidin bulunduğu her bölgede görülür. Bunun dışında daha az oranda sonradan inflamatuar, travmatik, kimyasal irritasyon, tümör ve beyin ameliyatları sonrasındada gelişebilir. % 90’ı beyin yerleşimli olup % 49’u beyincik ve çevresinde yerleşir.

Tanı, magnetik resonans görünteleme ve bilgisayarlı tomografi ile konulur. Kolloid kist, kraniofaranjioma, prozensefali, holoprozensafali, korpus kallozum agnezisi, epidermoid kist, kist hidatik, düşük gradeli glial tümör, infarkt ve subdural higroma gibi beynin diğer hastalıkları ile ayırıcı tanısı yapılmalıdır.

Çoğu klinik belirti vermez tesadüfen tanı konur. Kistde genişleme, bası etkisi, fokal nörolojik bulgular, BOS dolaşım yollarında tıkanma veya intrakranial basınç artışına ait bulgular ortaya çıkar ise ameliyat endikasyonu doğar. Ancak ameliyattan önce, hastaya ait bulguların kist tarafından meydana getirildiği kanıtlanmalıdır.

Tedavide, kistin aspirasyonu, kistin total eksizyonu, kistin beyin boşluklarına ağızlaştırılması veya şant uygulaması yapılabilir. Bu işlemler endoskopik yöntemler veya mikrocerrahi teknik kullanılarak açık cerrahi ile yapılmaktadır.

Prof.Dr. Derviş Mansuri Yılmaz
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı