Myelomeningosel
Ocak 18, 2016
Kranioservikal Bileşke Bozuklukları
Ocak 18, 2016

Ensefalosel nedir?

Normalde kafatasını oluşturan kemikler birbirlerine sutur dediğimiz birleşme yerleri ile bağlıdır. Bu yapılar kafanın büyümesini sağlar. Kraniyumu(kafatası) oluşturan kemiklerin birleşme yerlerinde gelişimsel bozukluk neticesinde yeterince kapanmaması sonucunda açıklık olur, bu açıklıktan beyin zarı, beyin omurilik sıvısı, beyin dokusu ve diğer kraniyum içeriklerinin kese şeklinde dışarı çıkmaktadır. Bu doğumsal bozukluğa ensefalosel denir. Bu kese şeklinde meydana gelen gelişimsel bozukluk kafatasının önünde veya çoğunluklada arkasında görülmektedir. Bu keseler patlayabilir, bunun sonucunda beyin dokusu ve beyin omurilik sıvısı dışarı çıkabilir. Bu durum beyin enfeksiyonuna sebep olabilir.

Tanısı nasıl konulur?
Ensefalosel tanısını koymak kolaydır. Kafatasının genellikle önünde alın bölgesinde burun kökünde şişlik, yada başın arkasında şişlik şeklinde görülmektedir. Bununla birlikte Beyin MRG filmleri ile daha detaylı bilgi sahibi olunur.

beyin-tomografisi-ameliyat-oncesi-ensefalosel-2

Beyin Tomografisi- Ameliyat öncesi-Ensefalosel 2

Tedavide ne yapılıyor?
Mikrocerrahi yöntem ile kesenin içindeki beyin dokusu ve damarsal yapılar korunarak, özelliklede beyin zarının onarılması ile birlikte tedavi gerçekleştirilmektedir.

 

Prof.Dr. Derviş Mansuri Yılmaz
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı