Chiari Malformasyonu
Ocak 18, 2016
Kranial Endoskopik Uygulamalar (Kapalı Yöntem ile Tedavi)
Ocak 18, 2016

HİDROSEFALİ (Su kafa)
Beyin ve omurilik, beyin omurilik sıvısı (BOS) adını verdiğimiz beyin ve omuriliği besleyen, destekleyen berrak ve steril bir sıvı içinde yer almaktadır. Bu sıvı beyin içinde karıncıklar, beyin ve omuriliğin etrafındaki boşlukları doldurmaktadır.BOS günde ortalama 500 cc üretilmektedir. BOS karıncıklar arası kanalları geçerek dolaşıma katılmaktadır.

BOS’sının dolaştığı yollar üzerinde tıkanması sonucu karıncık ve beynin etrafını saran zarın arasında anormal olarak sıvının birikmesine HİDROSEFALİ denir. Bu durum karıncıklarda ve beyin zarının etrafında genişlemeye bunun sonucunda kafa içerisindeki basıncın aşırı bir şekilde yükselmesine neden olmaktadır. Doğumsal hidrosefali her 1000 doğumda 1 görülür.

Hidrosefali, doğumsal, beyin tümörü, beyin enfeksiyonu sonrası, travmalardan sonra, beyin kanamalarından sonra ortaya çıkabilmektedir.

Hidrosefalide hangi belirtiler olmaktadır?
Başağrısı, bulantı, kusma, huzursuzluk, bilinç kaybı, yürüme bozukluğu, dengesizlik, görme bozukluğu gibi şikayetler olabilir.

Tanısı nasıl yapılmaktadır?
Direkt grafilerde, kranial sütürlerde açılma, dövülmüş bakır manzarası klasik görüntüdür. Ancak hidrosefali hastalarının tanısında günümüzde çoğunlukla
1. Ultrasonografi: Bebeklerde bıngılda (fontanel) dediğimiz doğal açıklıktan değerlendirme yapılmaktadır. Kolay uygulanabilmesi, bilinen bir zararı olmaması nedeniyle faydalanır. Ancak karıncıkların detaylı görüntülemesini yapamamaktadır.
2. Bilgisayarlı Beyin Tomografisi(BBT): Beyin ve karıncıklar hakkında yeterli bilgi verir. Gerekli olgularda BOS’a kontrast madde verilerek yapılan tetkikler oldukça yardımcıdır. Çekim sırasında radyasyon kullanılması istenmeyen bir durumdur.
3. Beyin MR: Beyin ve karıncıkların, farklı planlarda görme imkanı sağlanmaktadır. BBT’den daha iyi görüntüler sağlamaktadır. Ancak uzun süre alması ve özellikle çocuklarda anestezi yöntemlerine gereksinim duyulması dezavantajlarındandır.
4. İntra Kranial Basınç(İCP) takibi yapılması.

Tedavi:
Tedavide ilaçların çok fazla yeri yoktur. Bu sebeple genelde tedavi cerrahidir. Cerrahi tedavide, hidrosefaliye neden olan etkenin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Eğer hidrosefali nedeni beyin tümörü ise onun çıkarılması, kanallarda tıkanmaya neden olan başka bir problem varsa bu durumun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yine bir kısım hastada tıkanmanın önünde beyin boşlukları ile kanalları birleştirmek için endoskopik yöntemler kullanılarak sıvı akışı sağlanmaktadır. Bu yöntemd şant uygulamasına ihtiyaç kalmamaktadır. En sık kullanılan yöntem ŞANT uygulamasıdır. Bu yöntemde silikondan yapılan borular vasıtasıyla beyinde biriken fazla sıvı en çok karın içine daha az sıklıkla kalp içi ve akciğer zarları arasına tahliyesi sağlanmaktadır. Bu şant cihazı ömür boyu kalmaktadır. Ancak enfeksiyon, boruda tıkanma, veya bebeklik döneminde takılan, çocuk erişkin hale geldiğinde şantın boyu kısalırsa bu durumlarda değiştirilmektedir.

hidrosefali-ameliyat-oncesi

Hidrosefali- ameliyat öncesi

Hidrosefali- Ameliyat sonrası

Hidrosefali- Ameliyat sonrası

 


 

 

 

Prof.Dr. Derviş Mansuri Yılmaz
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı