Çok sayıda Başarısız Bel Ameliyatı geçiren hastaların tedavilerini yapıyoruz.
Şubat 4, 2016
Beyin Tümöründe Nöronavigasyon Yöntemi
Nisan 13, 2016

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde görevli bilim insanları tıptaki gelişmeleri büyük bir titizlikle takip ediyor ve önemli tedavi yöntemlerini uygun hastalarda başarıyla gerçekleştiriyor.

Hidrosefali ( Beyinde su toplaması) hastaları günümüzde beyne yerleştirilen şant cihazı gibi çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor, ancak Balcalı Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniğinde uygulanan nöroendoskopik teknikle(3. Ventirkülostomi) hastaya şant takılmadan çok daha kısa sürede tedavi edebiliyor.

hidrosefali_tedavisi

O hastalardan biriside Buse Ceren Cengiz(16) hemşirelik üçüncü sınıf öğrencisi olan Buse Ceren Cengiz 1 hafta önce baş ağrısı ve dengesizlik şikâyeti ile Balcalı Hastanesi Beyin Cerrahi Kiliniğine başvurdu. Doç Dr. Derviş Mansuri Yılmaz tarafından tedavi altına alınan Cezgiz’n beyninde su toplanması olduğu tespit edildi.

doktor2Operasyona alınan Cengiz’e yaklaşık 1 cm’lik delikten nöroendoskopik operasyon yapıldı. Başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşan Buse Ceren Cengiz iki üç günlük bir tedavi sürecinin ardından taburcu oldu.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Beyin Cerrahi Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derviş Mansuri Yılmaz yapılan işlemle ilgili verdiği bilgide artık hidrosefali hastalarının bir kısmını şant cihazı yerleştirmeden nöroendoskopik teknikle(3. Ventirkülostomi) çok daha kısa sürede tedavi edebildiklerinihidrosefalinin bu tedavi yönteminde alın bölgesinin gerisinden yaklaşık 1cm’ lik çok küçük bir açıklıktan girilerek işlemin sonuçlandırıldığının altını çizdi.

Hidrosefaliyi beyin karıncıklarında beyin omurilik sıvısının birikimi olarak tanımlayabileceklerini ifade eden Yılmaz, “Bu biriken sıvı tahliye edilmez ise ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu hastaların tedavisinde genellikle biriken bu beyin omurilik sıvısını tahliye etmek için silikondan yapılmış şant cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz hastada ömür boyu kalmaktadır. Uyguladığımız endoskopik yöntem ile şant cihazının yerleştirilmesine gerek kalmadan karıncıklarda biriken sıvı karıncığın tabanında açılan bir delikten beyin içindeki sıvının tahliye edilebileceği yere geçişi sağlanmaktadır” dedi.

Yılmaz bu yöntemle uygun olan hastalarda beyin içindeki tümörün, beyin kanmalarının tedavisinin yapıldığını işaret ederek, yöntemin bu bölgede de nadiren yapıldığına vurgu yaptı.