Arteriovenöz Malformasyonlar
Ocak 18, 2016
Myelomeningosel
Ocak 18, 2016

KAVERNOM:

Kavernom (Kavernöz hemanjiom) çoğunlukla beyinde, nadiren de omurilikte yerleşen bir damarsal bozukluktur. Çoğunlukla boyutları küçüktür. Ancak nadiren çok büyük boyutlara ulaşabilir. Genellikle tek bulunur ama çok sayıda da görülebilir. Zaman içinde boyutları artabilir. Kanama riski düşüktür.

Kavernomlar bir tümör müdür?
Zamanla boyutları büyümekle birlikte tümör değildir.

Hastalar hangi belirtilerle müracaat ederler?
Kavernomun nerede yerleştiğine bağlıdır. Bir kısmı hiçbir belirti vermez . Tesadüfen başağrısı yada tetkik yapılırken saptanırlar. Belirti verenlerde en sık görülen şikayet nöbet geçirmedir. Bazende kavernomda kanama meydana gelirse, başağrısı, tam veya kısmi felçlik , konuşma bozukluğu , görme bozukluğu , yürürken dengesizlik veya koma ile kendini gösterebilir.

Kavenomun tanısı kolaymıdır?
Kavernomun tanısında genellikle ilk tercih edilen görüntüleme yöntemi bilgisayarlı beyin tomografisidir. Bu kanamayı çok iyi bir şekilde göstermektedir. Bununla birlikte Beyin ve omurilik MR filmleri kavenom ile ilgili daha detaylı bilgi vermektedir.

Kavernom ne zaman ve nasıl tedavi edilmelidir?
Kavernom beynin yüzey kısımlarına yerleşimli ve küçük miktarda kanama yapmış yada kanamaya neden olmamışsa genellikle 3-6 ay veya hastanın durumuna göre yılda bir defa MR filmleri ile takip edilir. Eğer hastada nöbetlere sebep oluyorsa nöbetleri kontrol altına almak için ilaçlar kullanılabilir. Eğer nöbetler ilaçlarla kontrol altına alınamıyorsa o zamanda cerrahi düşünülmektedir. Eğer takipler sırasında kavenomun boyutlarında büyüme yada büyük çaplı kanama meydana gelirse o zaman mikro cerrahi teknikler ile kavernom çıkarılır. Eğer kavernom beynin önemli bölgesinde ise ve cerrahi açıdan riskli ise cerrahi dışı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Burada da tercih edilen yöntem Gama Knife(radyasyon tedavisi) radyocerrahidir. Bu tedavi yöntemi faydalı olmakla birlikte bir kısım hastada etkisiz kalmaktadır.

Prof.Dr. Derviş Mansuri Yılmaz
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı