Epilepsi Cerrahisi
Ocak 18, 2016
Nörotravma
Ocak 18, 2016

VAGAL SİNİR STİMÜLATÖRÜ UYGULAMASI (Epilepsi Pili):
epilepsi_piliEpilepsi yani halk arasında bilinen adıyla sara hastalığıdır. Bu hastalık beyindeki hücrelerin anormal elektriksel aktivitesi sonucu olan bir klinik tablodur. Epilepsi antiepileptik ilaçlarla tedavi edilmektedir. Ancak zamanla bu antiepileptik ilaçlar yan etkileri nedeniyle yeterli dozda alınamamakta ve nöbetler istenildiği düzeyde kontrol altına alınamamaktadır. Türkiye’de sayıları 750 bini bulan epilepsi hastalarının yaklaşık %30’u ilaç tedavisinden fayda görmüyor. Bu güne kadar etkili şekilde tedavi edilemeyen bu hastalar artık yeni bir tedavi imkanına sahipler.

Hastalar Epilepsi Tedavi Grubu tarafından değerlendirildikten sonra pil (VNS) yerleştirme operasyonuyla başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Hastaların pil takıldıktan sonra nöbetleri yarı yarıya azalmaktadır.

epilepsi_tedavisiBu tedavi yönteminde, sol köprücük kemiği altına bir pil takılıyor ve hastanın elinde de gerektiğinde sistemi çalıştıracak bir mıknatıs bulunuyor. Hasta nöbetin geleceğini hissettiğinde elindeki mıknatıs ile pile dokunarak pilin çalışmasını sağlıyor. Pil çalışınca beyne giden uyarılar sayesinde, kendi kendine çalışmaya eğilimli hücreleri daha kontrollü şekilde çalıştırarak nöbetin durması sağlanıyor. Pil ameliyathane şartlarında takılıyor. Hasta bir gün hastane koşullarında izlendikten sonra, belirli periyodlarla pilin çalışma gücü denetleniyor ve düzenleniyor.

sara_hastaligi_tedavisi
Sara tedavisinde birincil yöntem uygun antiepileptik ilaçların düzenli olarak kullanılmasıdır. Ancak hastaların bir kısmı ilaç tedavisine cevap vermez ise epilepsi ekibimiz tarafından değerlendirildikten sonra epilepsi pilini( VNS) yerleştiriyoruz . Nöbetler kontrol altına alındığı takdirde, hastanın kullanmakta olduğu epilepsi ilaçlarının azaltılması amaçlanıyor.

 

 

Prof.Dr. Derviş Mansuri Yılmaz
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı